Aktivity a výlety


Kam na lyže, snowboard nebo běžky?

Nemusíte cestovat na vrcholek Sněžky, i na Šumavě je v zimě velice hezky. Nejbližší okolí Apartmánů na Šumavě nabízí v zimě bohaté vyžití milovníkům běžeckého i sjezdového lyžování a snowboardingu. V blízkosti se nacházejí tři lyžařské areály pro sjezdové lyžování 1) Zadov (6,5 km cca 9 minut autem), Kvilda (15,9 km cca 19 minut autem) a Nové Hutě (9,5 km cca 13 minut autem). Pro milovníky bílé stopy je připravena řada pravidelně udržovaných běžkařských tratí, které poskytují maximální komfort.
V lyžařském areálu Zadov – Churáňov se též nachází snowpark a skicrosová dráha, kde najdou vyžití milovníci snowboardingu a freestyle lyžování. Lyžařským začátečníkům doporučujeme lyžařskou a snowboardovou školu SKI ZADOV, která nabízí komplexní služby týkající se výuky lyžování a snowboardu pro všechny úrovně a věkové kategorie. Tato lyžařská škola nabízí programy pro děti i dospělé, které jsou přizpůsobeny věku i vstupním dovednostem a k výuce využívá speciální cvičný svah s lanovým vlekem pro začátečníky.

Rybičky rybáři jedou aneb kde si zarybařit?

V pěší vzdálenosti 600 metrů od Apartmánů na Šumavě se nachází rybník Zdíkovec, kde se dají chytat ryby. Toto místo Vás nadchne nejen hezkou přírodou, ale také svým klidem.

Zajímavé body pro všechny výletníky

Zámek Zdíkov
Zámek vznikl přestavbou původní tvrze v letech 1865–68 v době vlastnictví Thun-Hohensteiny. Tvrz byla rozšířena a navýšena o patro. Od roku 1920 je v majetku obce. V současné době je zámek užíván jako restaurační a ubytovací zařízení.

Pošumavské hasičské muzeum
Pošumavské hasičské muzeum sídlí ve Stachách. Návštěvník si zde může prohlédnout až 41 unikátních historických hasičských vozidel a přes 200 historických hasičských předmětů.

Klostermannova skála
Na naučné stezce Churáňov se nachází Klostermannova skála. Jedná se o tzv. mrazový srub, čili skalní útvar vzniklý působením vody a mrazu na sklonku doby ledové.

Přírodní památka Jaroškov
Hlavním důvodem k vyhlášení přírodní památky byl výskyt kriticky ohrožených modrofialově kvetoucích hořců - hořečku mnohotvarého českého a hořečku nahořklého a silně ohrožené vlhkomilné tolije bahenní.Podhájí je zároveň evropsky významnou lokalitou. Vyhlášená rozloha 1,70 ha.

Hřibová rezervace
Na náměstí v obci Stachy je chráněná lokalita hřibovitých hub. Houby se zde začaly objevovat v roce 1961 potom, co zde byla zrušena benzínová pumpa a byla sem navezena nová zemina. Plodnice se zakázáno sbírat, každá nese pořadové číslo a jsou pravidelně sčítány.

Vesnická památková zóna Chalupy
Vesnická památková zóna byla v obci vyhlášena v roce 1995. Nacházejí se zde usedlosti z přelomu 18. a 19. století.

Kostel sv. Ludmily
Pochází z 20. let 20. stol. Obdélná jednolodní stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem a osmibokou hranolovou věží v západním průčelí. R. 1994 pořízeny dva nové zvony - sv. Václav a sv. Ludmila.

Kostel sv. Petra a Pavla
Původně raně gotický kostel z konce 13. stol. byl r. 1896 rozšířen o novogotickou přístavbu na severní straně lodi. R. 1899 byl zbořen původní pravoúhlý presbytář a postaven nový presbytář s příčnou lodí. V interiéru mj. pozdně gotická kamenná křtitelnice.

Kostel Navštívení Panny Marie
Vystavěný v letech 1842-49 v pozdně empírovém slohu. Jednolodní stavba je orientovaná k západu s trojboce uzavřeným presbytářem a věží v ose západního průčelí. Zařízen soudobým vybavením.

Rozhledna Churáňov
Rozhledna se nachází na vrcholku skokanského můstku. Ten byl zde postaven v roce 1978. Po rekonstrukci byla rozhledna otevřena v červnu 2015. Nabízí výhled do okolí. V rámci rekonstrukce byla vybudována lezecká stěna na jihozápadní straně věže.

Meteorologická stanice Churáňov
Profesionální meteorologická stanice ČHMÚ na Churáňově byla postavena v roce 1952.

Bývalý skokanský můstek
Skokanský můstek byl vybudován v roce 1978 a rekord můstku 95 m drží bývalý reprezentant Pavel Ploc. Posledním závodem zde byl Pohár Šumavy v roce 1996. Od roku 1993 byla vrcholová plošina můstku zpřístupněna turistům jako rozhledna. Na přelomu tisíciletí však musela být kvůli havarijnímu stavu zcela uzavřena, aby mohla být v roce 2015 po rekonstrukci zase slavnostně otevřena.

Přírodní rezervace Malý Polec
Vrchovištní rašeliniště s porostem rašelinné kleče. Na místech bez kleče je zem pokryta keříčky borůvky bažinné, vřesu obecného nebo rašeliníky. Z řady ohrožených druhů rostlin byste mohli vidět například klikvu bahenní, kyhanku sivolistou a při velkém štěstí vzácnou orchidej běloprstku horskou rostoucí v malém počtu na okraji rašeliniště. Z větších ohrožených živočichů se zde vyskytuje rys ostrovid, hnízda tu mají bekasina otavní, datlík tříprstý, jeřábek lesní a další. V prostoru rezervace probíhala v minulosti těžba rašeliny. Vyhlášená rozloha 11,37 ha.

Přírodní rezervace Pod Popelní horou
Na bývalých kamenitých pastvinách se postupem času vytvořila vřesoviště zpestřená porosty jalovce obecného. Z ohrožených rostlin se zde v malém počtu vyskytuje všivec lesní, několik druhů plavuníků, alpská žlutě kvetoucí prha arnika, hadí mord nízký. Rezervací prochází rys ostrovid, hnízdí tady bramborníček hnědý a ořešník kropenatý. Vyhlášen rozloha 6,16 ha.

Zpět na hlavní stránku